Birikimler Borsa Piyasasında Nasıl Değerlendirilir?

Borsa pek çok insanın para kazandığı bir piyasa modelidir. Yüklü miktar ya da daha az miktar olsun her kesimden insanın başvurduğu borsa uygun adımlar ile kazanç kapısına dönüştürülebilir. Başarı ve kazanç için ön değerlendirmelerden sonra hareket edilmesi kişinin yararına olacaktır. Ön değerlendirmelere değinmek gerekirse bunlar borsa eğitimi, deneyim ve planlama gibi başat faktörlerdir. Bu aşamaları doğru değerlendirmek yatırımcıya fırsat olarak geri dönüş yapacaktır ve netice itibariyle para kazanılacaktır.

Planlama

Bir borsacı için planlama para kazanması için olmazsa olmazlardandır. Çünkü borsada birikimler  iki türlü değerlendirilir. Bunlar uzun vadeli borsa yatırımı ve kısa vadeli borsa yatırımıdır. Yatırımcı menkul değerlere planlama yaparak yatırım yapma mecburiyetindedir. Planlama yapması uzun ve kısa vadede geri dönüş yapacaktır. Eğer yatırımcı risk almak istiyorsa kısa vadeli yatırımlara yönelebilir. Fakat daha garanti istiyorsa uzun vadeli yatırımlar yapabilir. Bu noktada yatırımcı için devreye deneyim faktörü giriyor. Çünkü deneyim sahibi olan yatırımcılar kısa ve uzun vadeli yatırımlara yönelmek o an karar verilebilir bir pozisyonda olabiliyor.

İlgi Alanı ve Kazançlı Yatırımlar


Yatırımcının ilgi alanında olan bir menkul değer varsa yatırımcı ilk olarak bu alana yönelmelidir. Çünkü ilgisi olduğu menkul değere karşı bilgisinin olduğu da düşünülürse kazanç olarak geri döneceği bir gerçektir. Bunun yanında iyi bir takipçi olan yatırımcılar sürekli kazanç getiren menkul değerlere yönelerek diğerlerine oranla daha az risk alıp kazanç sağlayabilirler. Genelde uzun vadeli yatırımların olduğu bu menkul değerler karşılığında yatırımcıyı mutlu edecektir.

Borsa Takibi ve Analiz Süreci

Takip ve analiz kavramları borsa için anahtar kelimelerdir. İyi bir borsacı aynı zamanda iyi bir takipçi ve iyi bir analizcidir. Borsacı takibini analizleri ile destekleyerek sonuca gidebilir. Ekonomik ve siyasal ulusal ve uluslararası gündem takipleri ve yorumlanması ve bu yönde yönelim içine girilmesi yatırımcının elini güçlendirecektir ve birikim artarak devam edecektir. Keza bilindiği üzere küreselleşmenin etkisi ile dünyanın bir ucunda yaşanan ekonomik ve siyasal bir gelişme bir gerilim bütün piyasaları etkileyebilmektedir. Sonuç itibariyle birikimler borsa piyasasında sürekli canlı ve takipte kalınarak değerlendirilebilir.