Bankalardan Döviz Alım Satım Nasıl Yapılır?

Altından sonra en çok tercih edilen yatırım araçları dövizdir. Özellikle Dolar ve Euro en çok tercih edilen döviz türleri olmuştur. Klasik yöntem olan döviz bürolarından döviz alma işlemi artık günümüzde yerini bankalara bırakmıştır. Bankalar artık bir döviz bürosu olmuştur. Üstelik bu hizmeti banka şubelerine gitmeden yapılabilme hizmeti de vermektedir. Bu yazımızda bankalardan nasıl döviz alınır satılır konusu ele alacağız.

Bankalardan döviz alım ve satım işlemi yapabilmeniz için öncelikle bir döviz hesabı açmanız gerekmektedir. Bu hesabı banka şubelerinden yapabileceğiniz gibi İnternet bankacılık sistemini de kullanarak yapabilirsiniz. İnternet bankacılıkta döviz hesabı açabilmeniz için Hesaplar menüsünde döviz hesabı açma ve oradan da açacağınız döviz türünü belirlemek olacaktır. Vadesiz hesabınızda para olduğu müddetçe istediğiniz kadar döviz alabilirsiniz. Almış olduğunuz dövizi yine istediğiniz zaman satıp TL’ye çevirebilirsiniz.

Ancak zaman konusunda bir uyarı yapmak da fayda var ki o da döviz alım -satımlarını hafta için mesai saatleri içinde yapmanız tavsiye ederiz. Çünkü resmi tatillerin olduğu zamanlarda kur makası açık olmaktadır. Kur Makası, İki ülke ya da iki farklı para birimi arasında faiz oranı farklılıklarının vadeli döviz kurunun prim ve İskontosunun eşit olmaması durumunda faiz farklılığından sağlanan kazançtır. Ama hafta sonu döviz alım – satım yapılamaz diye bir kural da yoktur.

Bankalardan döviz almanın diğer bir yolu ise talimat yoluyla döviz almaktadır. Kredi kartınızdan veya vadeli hesabınızdan sizin belirleyeceğiniz zamanlardan ve yine sizin belirleyeceğiz limit kadar bankalar düzenli döviz almakta ve hesabınıza aktarmaktadır. Bankalardan açılacak döviz hesaplarından dolayı bankalar hesap işletim ücreti, komisyon almaktadır. Sadece vadeli döviz hesaplarında elde edilecek karın %15’i kadar stopaj vergisi kesilmektedir ki bu da zorunlu bir devlet vergisidir.

Son olarak döviz kurları arasında transfer yapabilme hakkınızda vardır. Diyelim ki hesabınızda 1000 dolar bulunmakta vereceğiniz talimatla dolarınızı Euro’ya çevirme imkânınızda bulunmaktadır. Döviz birikmelerinizin çalınma, kaybolma riski olmadığı gibi 100.000 TL’ye kadar olan dövizleriniz de devlet garantisi altındadır.