Uber’den Beklenmedik Türkiye Açıklaması!

Dünya genelinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan Uber, Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan kararları Türkiye’de uygulamayacağını ifade etti.

Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi tarafından yapılan açıklamada Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan kararların Türkiye’deki işleri etkilemeyeceğini ifade etti. Türkiye’de başta İstanbul, Bodrum ve Çeşme olmak üzere 3 binden fazla sürücü ile çalıştıklarını ifade eden Khosrowshahi, California’da yer alan genel müdürlüğünden açıklama gerçekleştirdi. Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan kararın sadece lisanssız araçları etkilediğini ifade eden Uber CEO’su Khosrowshahi, alınan bu kararın taşımacılık kanunları kapsamında faaliyet gösterilen birçok ülkede herhangi bir değişiklik yaratmayacağını, Türkiye’de de hiçbir değişiklik yapılmasının ihtimal dahilinde olmadığını ifade etti.

Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan bu kararın, Uber’in yerel yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmeler için de bir netlik ortamı oluşturduğunu dile getiren Khosrowshahi, Uber’in yasal düzenlemeleri desteklediğini, Uber gibi hizmetler ile alakalı düzenlemelerin getirilmesinin makul olduğunu, bu düzenlemeler için yerel yönetimler ile olan diyaloğun devam ettirildiğini ifade etti.

Uber’in 2009 yılında kurulduğunu ifade eden Khosrowshahi, 83 farklı ülkedeki 647 adet şehirde faaliyetlere devam ettiklerini, Uber’in bir platform olmadığını, bir ulaşım şirketi olduğunu, Avrupa Birliği’nin en üst mahkemesi olma özelliği taşıyan Avrupa Adalet Divanı’nın da Uber’in teknoloji firması olarak değil, taşımacılık şirketi olduğuna karar verdiğini, bu karar doğrultusunda Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin de bu karara göre düzenleme yapabileceğini ifade etti.


Uber, Avrupa Birliği’ne üye olan 20’den fazla ülkede hizmet veriyor.