Çocuk Hesabıyla İlgili Tüm Merak Ettikleriniz

Bankalardan 18 yaşını doldurmayan kişiler kredi ve kredi kartı alamadıkları gibi, kendilerine özel hesapta açamazlar. Bu durumda ebeveynler devreye girerler. Aile bireylerinin kararları doğrultusunda çocuklar için hesap açılışları gerçekleşir. Bu hesaplara da çocuk hesabı denir. Anne ya da baba onayında oluşturulan hesaplarda yetkiler müşterektir. Muvaffakatname verilmesi halinde anne ya da baba çocuk hesabında kendisi de işlem gerçekleştirebilmektedir.

Bankalarda açılan çocuk hesaplarında bankadan bankaya değişiklikler olabilmekte. Bu değişiklikler anne ve babaya göre değişkenlik gösterebilmekte. Türk Medeni Kanunu kapsamında anne ve baba velayetleri neticesinde 3. Kişilere karşı çocukların yasal temsilcileri anne ve babalardır.

  • 18 yaşını doldurmadan ailesinin rızasıyla evlenen çocuklar bankalardan çocuk hesabı yerine gerçek hesap açmaları gerekmektedir.
  • 15 yaşını doldurmuş çocuklar çalışıyor ise maaş bordrosu ile bankalardan normal hesap açabilmektedirler.
  • 15 yaşını dolduran çocuklar ailelerinin rızası sonucunda Asliye Mahkemesine başvurarak reşit kabul edilebilir.

Çocuk Hesapların da Zaman Aşımı Ne Zaman Başlar?

Bankalarda aile bireyleri (anne ve baba) tarafından yatırılan bir miktar para hesapta unutulmuş ise bu durumda yatırılan tutar zaman aşımı listesine girer mi diye akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Hesapta unutmuş olduğunuz para zaman aşımına uğramamakta ve çocuk 18 yaşına geldiğinde zaman aşımı süresi başlamaktadır. Bu süre zarfından 10 sene sonra işlem görmez ise zaman aşımıyla birlikte Hazine’ye devredilmektedir.