Kredi Notum 600-650-700-750 Kredi Alabilir Miyim?

Son yıllarda kredi notu nedir, kredi notu ne işe yarar soruları hayatımızın bir parçası oldu. Bu konuda büyük, küçük hemen hemen herkesi az ya da çok bilgisi bulunuyor. Bu sistemi çok basit bir tabir ile açıklamak gerekirse; paranız var mı, varsa bu paranızı ne şekilde kullandığınızın bankalar tarafından takip edilebilir kısmı sizin kredi notu puanınızı oluşturur. Şimdiye kadar hiç kredi, kredi kartı kullanmadıysanız, maaşınızı bankalardan almıyorsanız ve hatta adınıza kayıtlı hiçbir fatura bulunmuyorsa, kredi notunuz Findeks raporlarında gözükmeyebilir. Ne zaman acil nakde ya da krediye ihtiyacınız olduğunu kestiremeyeceğiniz için, puanınızı hep yüksek tutmanızda fayda var.

Kredi Notum 600-650-700-750 Kredi Alabilir miyim?

Hesaplamalar 0 ila 1900 arasında gerçekleştiriliyor. 0 puan durumu kötü, 1900 durumu çok iyi anlamana gelmektedir. Yani ramak yükseldikçe, mevcut finansal düzelmektedir. 1000 kredi notu altında kalan kişiler çok riskli bölge olarak değerlendirilirler. Örneğin, kredi notum 600 – 650 – 700 – 750 kredi alabilir miyim soruları en sık gelen sorular arasında. Bu seviyeler çok riskli grup dahilinde yer aldığı için, bankaların genel koşullarını sağlamazlar. Bu grup içerisinde yer alanlar bankalardan kredi almak istediklerinde özel koşulları yerine getirmeleri gerekir. Bu özel koşullar içerisinde, ipotek, kefil, vadeli hesap, vadesiz hesaplara yüklü nakit girişi, bankaya kredi tutarı kadar para yatırma gibi işlemler girebilir. Bu tercih edeceğiniz kuruma göre değişecektir. Yani durumunuz ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi şubelerinizden alabilirsiniz.

Kredi notu düşük olanların, banka kredisi alabilmelerinde tercih etmeleri gereken bir yol bulunuyor. Örneğin, öncelikli olarak, bankalardan kredi çekmeden önce mutlaka kredi notunuzu sorgulamalısınız. Eğer riskli denilen bölümdeyseniz, kredi başvurularınızı internet, telefon bankacılığı ya da atm bankacılığından gerçekleştirmek yerine banka şubelerini tercih etmelisiniz. Onay alabilmeniz için, banka şubelerindeki bireysel müşteri temsilcileri size bu konuda en doğru yolu gösterecektir. Diğer bir yöntem de, çalışmayı tercih edeceğiniz banka vadeli hesabınızın bulunduğu ya da maaş ödemesi aldığınız banka olmalıdır. Bu başarı şansınızı arttıracaktır.